Witamy na stronie

Klubu Zdobywców Koron Górskich Rzeczypospolitej Polskiej

KZKG RP

Podstawym celem klubu jest promowanie turystyki górskiej, promocja polskich gór i Polski samej w sobie. Powstał 02.05.2015 roku w Dniu  Święta Flagi Państwowej. W swoich odznakach odwołuje się do symboli i barw narodowych. Miłość do polskich gór jest wyrazem naszego patriotyzmu, który możemy pokazywać wykazując się kulturą osobistą, górską, niosąc pomoc innym, szanując przepisy, utrzymując polskie góry w nieskazitelnej czystości. Od roku 2021 kub stara się delikatnie pokazać wam góry naszych południowych sąsiadów proponując 3 dodatkowe mini projekty górskie.

Klub to najpełniej i najbardziej kompleksowo opracowana oferta programów górskich w Polsce. Oferuje aż 38 wielostopniowych koron górskich RP. Pomysłodawca postawił na uniwersalizm oferty i maksymalne ułatwianie uprawiania tejże turystyki. Zastosował bardzo śmiałe i nowatorskie rozwiązania regulaminowe. Zafunkcjonowały bardzo atrakcyjne systemy zniżek dla dzieci, młodzieży, par i małżeństw nie spotykane u innych wydawców.

Szanując kolekcjonerów odznak turystycznych klub daje możliwość zakupu odznak klubowych w systemie kolekcjonerskim. Tzn taka osoba otrzymuje odznaki ale nie jest wciągana na listę zdobywców.

Klub posiada własne gadżety, kolekcje odzieży i akcesoriów górskich bardzo przydatnych i sprawdzonych już wiele razy na szlakach. 

https://koronygor.pl/wykaz-oplat

Tutaj każdy bez względu na wiek, kondycje, poziom doświadczenia, stopień sprawności fizycznej ma szansę znalezienia czegoś atrakcyjnego indywidualnie  dla siebie.

W Polsce znajdzą się dziesiątki milionów osób które kochają góry. Wiele z tych osób góry zna tylko z dołu... i nie widzimy w tym niczego złego. Wśród tych dziesiątków milionów są miliony osób, które do gór podchodzą w sposób aktywny, zażywają ich w trakcie wycieczek pieszych, biegając, jeżdżąc konno, rowerem czy na nartach.

Chociaż tym pierwszoplanowym celem dla nas wszystkich są góry… to mimo wszystko trochę inne rzeczy nas w nie ciągną.

Dla wielu z nas niewątpliwym szczęściem jest samo przebywanie w górach i obcowanie z nimi w ten swój ulubiony sposób. Jeżeli nie wszyscy to zapewne większość z nasz szuka w nich jakiegoś dodatkowego smaczku, super bonusu, plusa lub posiada związane z górami hobby .

Dla jednych jest to możliwość robienia fantastycznych zdjęć, dla innych możliwość przeżywania ekstremalnych przygód, są tacy którzy zbierają kamyczki z wypraw… a jeszcze inni lubią zdobywać odznaki turystyczne i korony górskie. Tych ostatnich, którzy uprawiają kwalifikowaną turystykę górską można szacować na grube setki tysięcy.

Jeżeli zdobywanie odznak i koron górskich stanowi dla Ciebie jakąś wartość… to jesteś na właściwej stronie.

Klub jest organizacją nieformalną. Skupia ludzi, którzy lubią chodzić po górach w sposób bardziej świadomy, bardziej zorganizowany, poparty pewnego rodzaju indywidualnymi kronikami… jakimi są niewątpliwie książeczki turystyczne. Dla nas zdobycie jakiejś ściśle określonej odznaki czy korony górskiej nie jest celem samym w sobie, to tylko dodatkowe hobby do pasji jaką są góry. To tak zwana wisienka na torcie, order za realizację ściśle określonego programu górskiego, nagroda za trud włożony w jego realizację i doskonała pamiątka po przebytej przygodzie.

Wbrew obiegowej opini my nie chodzimy dla tych blaszek. Nas w góry ciągnie to samo co każdego górołaza z tym tylko, że my zdobywcy, poza frajdą przebywania na górskich szlakach osiągamy dodatkowe smaczki jakimi osoby nie uczestniczące w tego typu programach niestety nie mają szansy się cieszyć. Gorąca prośba my szanujemy Wasze wybory więc prosimy nie starajcie się zochydzać nam tego co kochamy i co sprawia nam przyjemnośc. My was nie krytykujemy więc Wy także bądzcie tolerancyjni.

Pełna oferta klubu składa się z kilkudziesięciu projektów do wyboru.

Pierwsza grupa to 6 koron typu najwybitniejsze. 

Są to korony opracowane na bazie mało znanego  i nie docenianego parametru wybitności szcztu. Prawie wszyscy wydawcy odznak swoje programy opierają na wysokości n.p.m. Tutaj podejście do tworzenia list szczytów do zdobycia, jest wybitnie wyjątkowe nawet w skali świata. Jest Korona Najwybitniejszych  Szczytów Gór Polski. Są analogiczne  Korony Najwybitniejszych Karpat czy Sudetów. Do tej grupy należą  także odznaki Dziecięca, Młodzieżowa i Duże.

Drugą grupę stanowi 29 koron opracowanych dla wszystkich pasm górskich jakie mamy  w Polsce.

Przy wyborze szczytów kierowaliśmy się klubową zasadą 4 N.

Czyli szczyty: najwybitniejsze, najwyższe, najciekawsze i na szlaku /ewentualnie blisko niego/.

Oferta dodatkowa:

Projekt Tysięczniki.

Możemy tutaj zdobywać Sudeckie Tysięczniki, Karpackie Tysięczniki i Tysięczniki Polskich Gór.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Słowacji - projekt uruchomiony.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Czech - w przygotowaniu

Zdobywca Koron Górskich Trzech Narodów KZKG RP - w przygotowaniu.

 

Wszystkie uruchomione projekty znajdziecie na stronie głównej www.koronygor.pl

Zasady poruszania się na stronie www klubu:

Strona tylko na pierwszy rzut oka wydaje się duża i przeładowana informacjami. Jednakże poruszanie się po niej jest bajecznie proste. Każdy z proponowanych projektów jest prezentowany na pierwszym ekranie. Po wejściu w daną rubrykę, tego interesującego was projektu, otrzymujecie pełne dane dotyczące szczytów wskazanych do zdobycia. Podane są precyzyjnie wymogi ilościowe na każdy stopień odznaki. Jest lista zdobywców danej korony. Galeria zdjęć oferowanych odznak. Jest zakładka mapa w której znajdziecie między innymi  wiele ciekawych i pomocnych informacji takich jak lokalizacje szczytów oznaczonych na zasobach Mapy Turystycznej oraz Map Google ,oraz cenne opisy tras od blogerów współpracujących z klubem.

W swoich regulaminach nie jesteśmy restrykcyjni, honorujemy dotychczasowe dokonania i zdobycze / tzw weryfikacja wsteczna /, jesteśmy bardzo tolerancyjni i ugodowi. Zdobywanie odznak tego klubu ma być przyjemnością, a nie biegiem przez płotki paragrafów, przepisów czy przymusów. Liczy się zaufanie do turysty.

Zdobycie szczytu w pobliżu prowokuje pytania. Dla zainteresowanych dopisuję informację , że klub popiera rozsądną turystykę górską.Szanujemy przepisy Parków Narodowych, wiemy co to są rezerwaty przyrody i szanujemy decyzje Ludzi i Instytucji dbających o polską przyrodę. Nie wchodzimy z butami tam gdzie tego nie wolno robić. W górach jesteśmy tylko gośćmi więc szanujemy ich prawdziwych mieszkańców. Jak szczyt jest zamknięty dla ruchu turystycznego to zadawalamy się przejściem blisko niego.

W swoim działaniu szanujemy i darzymy swoją sympatią Wszystkich którzy robią coś dla gór i turystyki górskiej. Szanujemy Wszystkich dotychczasowych Pomysłodawców i Wydawców odznak i koron górskich. Dziękujemy za wkład i Wasze zaangażowanie. A ludziom, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tych programach, dziękujemy za wytrwałość i determinację związną z ich realizacja. Klub także w miarę swoich możliwościu stara się wspierac wszelkie nowe inicjatywy powstające w Polsce. 

Nie jesteśmy niczyją konkurencją. Bardziej postrzegamy się jako uzupełnienie, dopełnienie i dodatkową alternatywę dla stanu górskich odznak turystycznych z okresu z przed 2.05.2015 r.

Klub posiada fanpage na facebook. Tutaj administrator publikuje  bieżace informacje ,komunikaty i ogłoszenia klubowe,.. Tutaj także witamy nowych członków, składane są życzenia świąteczne oraz skadane są  gratulacje zdobyczy członkom naszego klubu. 

Zapraszamy do polubienia naszej strony na facebook  https://www.facebook.com/kzkgrp/

Na potrzeby klubowiczów w 2018 roku powstała grupa otwarta.  Cieszy się bardzo dużą popularnością wśród członków i sympatyków KZKG RP. Dzięki grupie sami możecie publikować posty o swoich przygodach górskich, doznaniach, przeżyciach i zdobyczach. Klub jest przyjazny dla Wszystkich Wydawców odznak więc bardzo cieszymy się z faktu kiedy pokazujecie swoje osiągnięcia zrealizowane w GOT PTTK , GOT PTT, KGP, Wieże Widokowe Gór i Pogórzy, Diadem Polskich Gór, Tatrzańskie Dwutysięczniki, Tysięczniki Ziemi Kłodziej, KT Gdzie Buty Poniosą  itp itd.

Zapraszamy do grupy https://www.facebook.com/groups/927030874115335/

Klub cieszy się stale rosnącą popularnością. Były obszrne publikacje w Magazynie Turystyczno Krajoznawczym Poznaj Swój Kraj PSK.  Kilka wzmianek w Magazynie Góskim Nad Poziomem Morza NPM. Udzielono kilka wywiadów w lokalnych  TV  Łódz i Zamość.

Wszystkie dotychczasowe publikacje możecie zobaczyć lub przeczytać w rubryce Media o Nas na klubowej stronie.

Klub współpracuje ściśle i cieszy się uznaniem wielu administratorów grup i fanpage na facebook. Chętnie współpracuje z Fundacjami, Stowarzyszeniami, Wydawcami, Producentami i dystrybutorami sprzętu górskiego. Jest otwarty na każdą sensowną wsółpracę. Obecnych Partnerów możecie zobaczyć w rubryce Sponsorzy, Partnerzy i Przyjaciele klubu, oraz w rubryce Baza Gastronomiczno Noclegowa.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi programami, zapraszamy w nasze szeregi, do zobaczenia na szlakach i szczytach. 

 

KZKG RP